google-site-verification=CHTsXYN0BefdR8R3kG9nABISA1rdRQoAALXJb-RB08w

Jak vybrat správnou pohybovou aktivitu do Vaší redukce? 

17.03.2018

Jak vybrat správnou pohybovou aktivitu do Vaší redukce? Kolik kalorií spálíte při různých pohybových aktivitách a jak vybrat tu optimální pro vás?

1. Každému výdeji předchází příjem

Je dobré míti na paměti, že játra, jakožto banka, která hospodaří s přijatou a vydanou energií během dne nebude mít možnost začít účinně pálit kalorie, pokud nebude mít pravidelný a komplexně vyvážený příjem, na jehož základě nebude muset sahat do svých zásob, které je nucena si vyrábět právě na základě vaší podvýživy organismu a energetickému deficitu, kterému tělo vystavujete. Pokud tedy chcete položit základní kámen vaší redukci, rozhodně nezačínejte výběrem vhodného pohybu, ale správnému nastavení stravovacího režimu, což znamená pravidelný a komplexní příjem živin, který je vhodně energeticky nastavený právě na vaší redukci.

Váš organismus, potažmo játra a buňky, se na základě pravidelného příjmu energie a pohybové aktivity učí správně pracovat a hospodařit, pokud dodáváte palivo a pravidelně stimulujete své buňky, které doposud byly neaktivní a potřebovaly jen minimum energie a živin k pohybové aktivitě, nastane situace, kterou nazýváme epigenetika buněk, můžeme také hovořit o protokolu výběru nově vytvořených buněk v našem organismu. V takovéto situaci, která vyžaduje minimálně tříměsíční pravidelnost ve stravě a aktivitě, proběhne v těle přeměna neaktivních buněk na buňky aktivní. Pro vaši redukci to bude znamenat, že buňky si začnou říkat o energii a živiny, protože je budou potřebovat a játra jim je s čistým svědomím dodají, protože na základě pravidelnosti ve stravě ví, že si nemusí tvořit zásoby.

2. Zrychlování bazálního metabolismu

Další nespornou výhodou vlastnit aktivní buňky je skutečnost, že nám podpoří zrychlování metabolismu. Můžeme tedy obecně říci, čím větší pravidelnost a komplexnost ve stravě a správná pohybová aktivita, tím více spálíme kalorií nejen při pohybové aktivitě, ale i v klidovém režimu. Bazální metabolismus je totiž hodnota energie, kterou tělo spálí jen pro čistou potřebu žití- funkce orgánů, dýchání, srdeční činnost apod. Čím vyšší je tato hodnota, tím tělo spaluje rychleji, spotřeba energie roste a s ní i rychlost spalování.

3.Je tedy nepřítelem hubnutí přebytek nebo deficit energetického příjmu?

Obecně vzato při snaze o redukci se stávají nepřítelem obě dvě varianty. Při konzumaci velkého množství potravy , především pak rychlých cukrů, tuků vede k tloustnutí , neboť tělo nedostane možnost tolik energie využít.

V opačném případě, při velkém kalorickém deficitu, nebo nepravidelnosti ve stravě dochází k té samé situaci, tělo si ukládá zásoby ze všech zdrojů, které přijme. Tentokrát ale ne proto, že by nemělo možnost energii využít, ale protože má strach o svoji existenci.

Závěrem řečeno,80% vaší snahy v redukci tvoří vyvážený příjem a 20% podpoříte správnou a pravidelnou pohybovou aktivitou.

4. Jak tedy na to?

Stačí si tedy správně spočítat váš energetický příjem a výdej na konkrétní den, kdy základní hodnotou bude bazální metabolismus, k tomu přičteme hodnotu vaší pohybové aktivity a porovnejte. Při redukci by se měla hodnota držet v lehce deficitní, tedy přibližně 200kcal.

5. Spalování kalorií při aerobním cvičení

Aerobní aktivitou lze velmi účinně pálit kalorie, jen je potřeba vědět, jak na to. Základním měřítkem bude výpočet vaší optimální tepové frekvence-jinými slovy dosáhnout aerobní zóny. Ideálně držet tep na 50%-60% maximální tepové frekvence.

Pak už stačí jen vybrat druh cvičení, který vás bude bavit a těšit, protože i psychika hraje v redukci a především v dlouhodobém setrvání u pohybových aktivit významnou roli. Zkrátka, aby se dostavilo pověstné vyplavení endorfinů, jakožto poslů štěstí , spokojenosti a dobré nálady.

6.Spalování kalorií při silovém tréninku

Velmi často je diskutabilním tématem kvalitní úbytek tuků při silových trénincích.

Většina žen se domnívá, že tímto způsobem není možné redukovat, ba naopak zahlcují svoji mysl strachem z představ, že tímto způsobem budou záhy vypadat minimálně jak Arnold Schwarzenegger.

Věřte, není tomu tak. Navíc, aby žena dosáhla viditelného a masivního nárustu svalové hmoty je rozhodně za potřebí se k tomuto stavu projíst kvalitními bílkovinami, vyváženou gramáží sacharidů a tuků a v neposlední řadě by žena při svém tréninku v posilovně musela doslova potit krev.

Tedy při vyváženém silovém tréninku- pro ženy do začátku redukce doporučuji tréninky s vahou vlastního těla za pomocí balančních pomůcek, TRX, Kettlebellů, lana, činek apod. Dochází taktéž k efektivnímu spalování tuků a co víc, tento trénink za vás pracuje ještě 12-24 hodin po samotném tréninku, kdy tělo vykazuje velké energetické nároky na opravu tkání a regeneraci organismu.

Závěrem řečeno, je potřeba ke svému tělu přistupovat individuálně. Každý jsme originál a potřebujeme odlišný přístup. Proto pokud kamarádce funguje určitý druh cvičení tak to ještě nutně neznamená, že bude fungovat i pro vaše potřeby. Proces spalování kalorií úzce souvisí i na pohlaví, hmotnosti jedince nebo rychlosti metabolismu.

autor článku: Kateřina OralováSleduj mě na FB