google-site-verification=CHTsXYN0BefdR8R3kG9nABISA1rdRQoAALXJb-RB08w

Vliv influencerů, kteří radí jak se zdravě stravovat. A to bez vzdělání!

02.05.2019

Sociální sítě a lidé, kteří umí tuto zbraň využít mají velkou moc. Tato mocná zbraň dokáže přesvědčit mnoho lidí, aby věřili lidem bez vzdělání. 

Jak je to možné?

 Může za to pohodlný a snadný přístup k informacím? Přesvědčivé jednání ze strany influencera? Aktuální a zajímavý trend na který umí rychle zamířit jedině influencer bez podrobnějších a pravdivých informací? Ano i já si to myslím. Rychlost a snadný nenamáhavý přístup k informacím, které jsou zdarma jednoznačně vítězí. 

Skupina britských výzkumníků varuje před vlivem influencerů, kteří poskytují rady ohledně "správných" výživových návyků. A to bez příslušného vzdělání!

Shodli se, že jejich blogy postrádají důvěryhodnost a obsahují nezdravé recepty. 

Na základě zjištění, z letošního Evropském kongresu o obezitě (ECO) v britském Glasgow (28. dubna - 1. května) se odhaduje, že devět sledovaných blogů, zaměřených na redukci váhy ve Spojeném království, bylo hodnoceno pomocí 12 ukazatelů důvěryhodnosti. Dále bylo porovnáno 10 receptů publikovaných sociálními médii, které byly porovnány dle světových nutričních standardů. Pouze jeden z devíti blogů prošel testem důvěryhodnosti. A byl to právě registrovaný nutriční specialista.

Stuart Flint, PhD, vědecký pracovník v oblasti veřejného zdraví a obezity poukázal na to, že influencer doporučuje jedinou fungující dietu. Tímto nebere v úvahu to, že každý člověk má svůj specifický organismus, závislý na své minulosti. Proto by nutriční specialisté měli tvořit jídelníčky přímo určené člověku, kterého předem vyšetřili. Tento člověk by měl být pod dozorem potřebnou sledovací dobu tak, aby specialisté dokázali reagovat na tělem vyvolané změny svého klienta. Díky tomu může vzniknout jídelníček tzv. na míru, který se umí přizpůsobit požadavkům klienta. Jídelníček nesmí uškodit, ale má přinést pomocí zdravého průběhu požadovaný efekt.

Přes všechny výše zmíněné skutečnosti, stále jsou lidé posuzující odbornost dle počtu lajků nebo sledujících. 

Vždy si ověřujte s kým konzultujete svůj jídelníček a také se staňte svým expertem pro svou vlastní výživu. Protože vy sami si na sebe uděláte vždy dostatek času pro pozorování svého těla. I jedině tak poznáte jestli takzvaný odborník je skutečným odborníkem. 

Co si o tom myslíte Vy a jaké máte zkušenosti?

Autor textu: Bc. Lukáš Siwek

Zdroje ze kterého jsem čerpal: 

1) www.medscape.com/viewarticle/912360?fbclid=IwAR38D1eZ0H-CU72bTVNRHeMS_bejouiTMghgi0O-jf1PtugGU27B4EzAXnM

2) www.eurekalert.org/pub_releases/2019-04/eaft-ssc042919.php


Evropský kongres o obezitě ECO 

 https://easo.org/